Rodzicu,

  • Aby zapewnić dziecku bezpieczny i rzetelny proces diagnostyczny oraz nie narażać na zagrożenie pracowników placówki przyprowadź do Poradni dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych.
  • Zaopatrz swoje dziecko, jeśli ukończyło 4 rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z Poradni.
  • Nie przychodź do Poradni z dzieckiem, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
  • Jeżeli chcesz umówić lub odwołać wizytę zrób to telefonicznie.
  • Porozmawiaj z dzieckiem o tym, że podczas wizyty w Poradni będą zachowane zasady bezpieczeństwa.
  • Przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny. Podkreśl, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust i nie podawać ręki na powitanie. Zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania.
  • Pamiętaj, że Ty także powinieneś stosować zasady bezpieczeństwa, bo dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu. Na terenie Poradni rodzice/opiekunowie przebywają w maseczkach ochronnych i rękawiczkach.
  • Dziecko powinno posiadać własne artykuły do pisania.

Idą Święta

Witam dzieci i rodziców :-)
Świetnym zajęciem dla dzieci będzie teraz tworzenie kolorowych pisanek, których niestety nie będziemy mogli poświęcić tak jak co roku, ale z pewnością zagoszczą na Państwa stołach i będą radością stworzenia czegoś wspólnego w gronie najbliższych domowników.

Przesyłam swoje, wypróbowane propozycje:

Jajka możemy farbować naturalnymi barwnikami- w wodzie po ugotowanej czerwonej kapuście (uzyskamy kolor niebieski), kurkumie (żółty), cebuli (pomarańczowo-brązowy), jeżeli potłuczemy skorupkę i włożymy do takiego wywaru, to po wyjęciu i obraniu uzyskamy "marmurkowy" wzór.

Tradycyjnym sposobem jest wydrapywanie wzoru np. za pomocą szpilki. Trochę trudniej jest nałożyć roztopiony wosk i wtedy ufarbować jajko (zamalowane fragmenty nie przyjmą farby). Można zrobić to w jeszcze inny sposób: klejem biurowym lub pistoletem z klejem. Po ufarbowaniu usuwamy zabezpieczone miejsca.

Ładnie wyglądają pisanki oklejane kolorową bibułą prasowaną, kolory powinny zachodzić na siebie małymi kawałkami- takie efekt witrażowy. Potem można pomalować jajko bezbarwnym lakierem.

Innym sposobem jest owinięcie kolorowymi nićmi, dla mniej wytrwałych grubszą wełną oczywiście przedtem należy posmarować klejem :) (dobry jest do tego wikol). Zawijamy od samego czubka. Niektórzy dodatkowo dekorują koralikami.

Jeżeli mamy farbki można oklejać jajka paskami papieru samoprzylepnego lub folii i zanurzać w wodzie kilka razy, za każdym razem odklejać i doklejać nowe paski. Ładnie wygląda kratka-kolory nakładają się na siebie i powstają barwy pochodne.
 
Warto też poznać lub przypomnieć sobie tradycje, zwyczaje i symbole związane z tymi świętami.
Podaję linki do tych materiałów, proszę pobrać, poczytać informacje lub pokolorować pisanki czy zajączka.

https://drive.google.com/file/d/1c0I6EX5ivV1_v_5VA7CGHN4vkcTPZCBb/view?usp=sharing-idą

https://drive.google.com/file/d/1V_W-FZNgpIcqFJSjREpRFENeunwQSz0v/view?usp=sharing- zwyczaje