Rodzicu,

 • Aby zapewnić dziecku bezpieczny i rzetelny proces diagnostyczny oraz nie narażać na zagrożenie pracowników placówki przyprowadź do Poradni dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych.
 • Zaopatrz swoje dziecko, jeśli ukończyło 4 rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z Poradni.
 • Nie przychodź do Poradni z dzieckiem, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
 • Jeżeli chcesz umówić lub odwołać wizytę zrób to telefonicznie.
 • Porozmawiaj z dzieckiem o tym, że podczas wizyty w Poradni będą zachowane zasady bezpieczeństwa.
 • Przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny. Podkreśl, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust i nie podawać ręki na powitanie. Zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania.
 • Pamiętaj, że Ty także powinieneś stosować zasady bezpieczeństwa, bo dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu. Na terenie Poradni rodzice/opiekunowie przebywają w maseczkach ochronnych i rękawiczkach.
 • Dziecko powinno posiadać własne artykuły do pisania.

Etapy życia małżeńskiego

123131596 1952820334854512 3894638789430425097 n#NoweTreści #Szansaspotkania - "Etapy życia małżeńskiego" 👩‍❤️‍👨
"Zamiast koncentrować się na utrzymaniu bezpieczeństwa i początkowych wyobrażeń oraz ról w związku, można skupić się na rozumieniu naturalnych faz relacji i próbować adekwatnie na nie reagować."
O naturalnych etapach, przez które przechodzą małżonkowie, piszą Agnieszka i Jakub Kołodziejowie.

Toniemy po cichu....

Tonący nie wygląda jakby się topił
Kapitan wskoczył do wody w ubraniu, prosto z kabiny i zaczął płynąć sprintem w kierunku ofiary. Jako były ratownik skupił swój wzrok na ofierze, kiedy płynął prosto na ludzi, którzy pływali między plażą, a zakotwiczoną łódką. "On chyba myśli, że się topisz", powiedział mąż do żony. Wcześniej pryskali na siebie wodą, ona krzyczała, ale teraz już znieruchomieli stojąc po szyję w wodzie na piaskowej mieliźnie. „Przecież wszystko jest w porządku, co on wyprawia?", zapytała żona, nieco zirytowana. Mąż krzyknął „Wszystko w porządku!" machając do kapitana, żeby zawrócił, ale ten dalej twardo płynął w ich kierunku. „Z drogi!" krzyknął, gdy przepływał między nimi. Dokładnie trzy metry za ich plecami, topiła się ich dziewięcioletnia córeczka. Już bezpieczna w ramionach kapitana wybuchła płaczem, "Tatusiu!"

Czytaj więcej: Toniemy po cichu....

10 bolesnych rzeczy, które dorosłe dzieci często robią rodzicom! Nigdy tak nie postępuj

1. Zaniedbywanie rodziców

Osoby starsze także czują się samotnie. Większość z nich jest pozostawiona samym sobie. Rodzina ich nie odwiedza, bo nie ma na to czasu lub zwyczajnie się im nie chce. Mają ważniejsze sprawy na głowie niż dotrzymywania towarzystwa ludziom starym i niepotrzebnym. Zapominają, że kiedyś ci niepotrzebni ludzie byli dla nich wszystkim.

Czytaj dalej>>

DOSKONALENIE UMIEJĘTNOŚCI CZYTANIA

Często rodzice, których dzieci mają trudności w czytaniu zadają mi pytanie: ,,jak mam pomóc swojemu dziecku nauczyć się czytać?”

Należy podkreślić, że problem ten dotyczy sporej grupy dzieci uczęszczających do szkoły.  Nie jest możliwe aby w bardzo krótki   a zarazem rzeczowy sposób, przekazać rodzicom wszystkie ważne i przydatne wskazówki do pracy z dzieckiem w domu. Dlatego też zachęcam rodziców do pogłębienia swojej wiedzy w  tym zakresie poprzez zapoznanie się z podaną niżej literaturą:

 • ,,Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu. Poradnik metodyczny do terapii dzieci dyslektycznych”: K. Grabałowska, J. Jastrząb, J. Mickiewicz, M. Wojak, wyd. Toruń 1996
 • 3,2,1,0 start- czytanie treningowe”: Zakrzewska, 2010, Gdańsk, wyd. Harmonia
 • „ Chcę dobrze czytać”: B. Zakrzewska 2009, Gdańsk, wyd. Harmonia.
 • ,,Twoi uczniowie mistrzami w czytaniu” : M. Małyska, 2009, Warszawa, wyd. WSiP

Czytaj więcej: DOSKONALENIE UMIEJĘTNOŚCI CZYTANIA

SPRÓBUJ STWORZYĆ SZCZĘŚLIWĄ RODZINĘ

W dobie kryzysu rodziny, kryzysu wartości i autorytetów pragnę zachęcić rodziców do przeczytania książki pod tytułem: ,,7 nawyków szczęśliwej rodziny”, opartej w 50% na przykładach z własnego życia rodzinnego autora oraz z życia jego dzieci. Stephen R. Covey-autor książki, wyjaśnia co  zrobić by stworzyć silną wielopokoleniową rodzinę i w  jaki sposób ją wzmocnić, by oparła się destrukcyjnym wpływom dochodzącym z otaczającego ją świata. Służyć temu ma stosowanie opracowanych przez niego 7 nawyków. Są nimi:

Nawyk 1: Bądź proaktywny

Nawyk 2: Zaczynaj z wizją końca

Nawyk 3: Najpierw to co najważniejsze

Nawyk 4: Myśl w kategoriach ,,wygrana-wygrana”

Nawyk 5: Najpierw staraj się zrozumieć … potem być zrozumiany

Nawyk 6: Synergia

Nawyk 7: Ostrzenie piły

Czytaj więcej: SPRÓBUJ STWORZYĆ SZCZĘŚLIWĄ RODZINĘ

Autyzm

plakat Poradnia Autyzm