Rodzicu,

  • Aby zapewnić dziecku bezpieczny i rzetelny proces diagnostyczny oraz nie narażać na zagrożenie pracowników placówki przyprowadź do Poradni dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych.
  • Zaopatrz swoje dziecko, jeśli ukończyło 4 rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z Poradni.
  • Nie przychodź do Poradni z dzieckiem, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
  • Jeżeli chcesz umówić lub odwołać wizytę zrób to telefonicznie.
  • Porozmawiaj z dzieckiem o tym, że podczas wizyty w Poradni będą zachowane zasady bezpieczeństwa.
  • Przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny. Podkreśl, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust i nie podawać ręki na powitanie. Zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania.
  • Pamiętaj, że Ty także powinieneś stosować zasady bezpieczeństwa, bo dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu. Na terenie Poradni rodzice/opiekunowie przebywają w maseczkach ochronnych i rękawiczkach.
  • Dziecko powinno posiadać własne artykuły do pisania.

Zmiana numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży na 800-12-12-12

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

W związku ze zmianą numeru telefonu zaufania prosimy o przekazanie tej informacji uczniom, rodzicom i nauczycielom. Ważne jest, aby ze wszystkich tablic informacyjnych w szkołach i placówkach oraz z plakatów i materiałów upowszechniających pomoc w kryzysie psychicznym został usunięty dotychczasowy numer, a w jego miejsce pojawił się aktualny.

Zachęcamy do szerokiego upowszechnienia aktualnego numeru telefonu, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, że telefon działa i można z niego korzystać. Zależy nam na zachowaniu ciągłości wsparcia dzieci i młodzieży przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne.

Poniżej przekazujemy link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/.

Z wyrazami szacunku

Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Ministerstwo Edukacji i Nauki

Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów oraz nauczycieli

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022, chcemy kontynuować pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 oraz zapewnić im adekwatne wsparcie psychologiczne.

Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W załączeniu przekazujemy plakat i zachęcamy do upowszechnienia informacji w szkołach i placówkach.

Z wyrazami szacunku

Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Ministerstwo Edukacji i Nauki

PLAKAT

Konkurs fotograficzny „Żyjmy zdrowo” – zapraszamy do udziału

Zachęcamy uczniów do udziału w Ogólnopolskim Ekologicznym Konkursie Fotograficznym „Żyjmy zdrowo”. Celem przedsięwzięcia jest kształtowanie postaw proekologicznych wśród młodych ludzi. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu 25 fotografii związanych z szeroko rozumianym pojęciem ochrony środowiska naturalnego.

Na autorów 20 najlepszych prac czekają bony na zakup sprzętu elektronicznego. Prace konkursowe można przesyłać do 31 października 2021. Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://ekomaika.pl/konkurs/.

Konkurs organizuje Ekologiczna Agencja Informacyjna EKOMAIKA.pl we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji i Nauki.

#sztukalatania

Miejski Dom Kultury w Bełżycach zaprasza młodzież w wieku 12-18 lat do udziału w 2-tygodniowych warsztatach teatralnych, które odbędą się w dniach 28.06-11.07.2021 w siedzibie MDK. Zajęcia będą odbywać się w godzinach 14:00-20:00. Uczestnicy projektu #sztukalatania wezmą udział w warsztatach aktorskich, tanecznych, scenograficznych, muzycznych i multimedialnych. Tematem projektu jest ochrona środowiska i zielona zmiana, do której wszyscy musimy się przygotować. Celem kursu jest rozwijanie talentów artystycznych uczestników oraz postaw proekologicznych. Warsztaty poprowadzą młodzi artyści - studenci Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu oraz członkowie nowojorskiego zespołu JUSTLANDED, którzy zbudowali i opatentowali pierwszą na świecie elektryczną gitarę z wbudowanymi panelami fotowoltaicznymi - gitarę solarną. Uczestnicy projektu wezmą udział w 2-dniowej wycieczce do jednego z najstarszych miast Górnego Śląska - Bytomia. Podczas wyjazdu zobaczymy hałdy i familoki, odwiedzimy śląskie instytucje artystyczne, w tym Teatr Tańca i Ruchu Rozbark funkcjonujący w cechowni dawnej Kopalni Rozbark, spotkamy się z emerytowanymi górnikami oraz młodymi aktywistami miejskimi, którzy opowiedzą nam jak wygląda dzisiaj sytuacja ekologiczna i społeczna miasta i regionu, które od wieków związane jest z górnictwem i przemysłem. Zdobyta wiedza zostanie następnie wykorzystana do stworzenia spektaklu finałowego, który zostanie zaprezentowany przed mieszkańcami i gośćmi na scenie MDK. Organizatorzy zapewniają opiekę pedagogiczną zgodnie z kuratoryjnymi wymogami organizacji półkolonii dla młodzieży, ubezpieczenie na czas trwania projektu oraz materiały do zajęć. W czasie wycieczki zapewnione są: przejazd autokarem, noclegi w hostelu, pełne wyżywienie, ubezpieczenie, opieka kadry pedagogicznej. Udział w projekcie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zainteresowani proszeni są o wysyłanie zgłoszeń na formularzu dostępnym pod adresem: https://www.google.com/url?q=https://forms.gle/6GwhvvdSfYBcvwwU7&source=gmail&ust=1623925686216000&usg=AFQjCNHa8w3ZRK1ce3oUS5pt49DEGRymnw">https://forms.gle/6GwhvvdSfYBcvwwU7 Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 81 517 22 30 i e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W związku z pandemią COVID-19 program wydarzenia może ulec zmianie.

Sztuka wrażliwości

Dzieci w spektrum autyzmu będą mogły stworzyć pieska z gazet i ulepić z gliny morski świat, opiekunowie uszyją obciążeniową pelerynkę a ojcowie opowiedzą, co im się „pomerdało”. A wszystko to w czerwcowej Sztuce wrażliwości.

Sztuka Wrażliwości | Dieta odżywcza dla mózgu. Z czym to się je?

Czy to co jemy ma wpływ na nasze zachowanie? Podczas warsztatu dowiemy się jak powinna wyglądać dieta wyciszająca mózg oraz wzmagająca koncentrację uwagi oraz co jeść, aby uspokoić układ nerwowy. Na koniec wspólnie przygotujemy 3 proste, smaczne i zdrowe dania, które polubią nasze dzieci.
Prowadzenie: Monika Szewczak, dietetyk kliniczny, dietoterapeuta Centrum „Wybierz Zdrowie”
Kiedy: 12 czerwca, godz. 11.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, sala widowiskowa Grodzka 5a
Dla kogo: dla opiekunów osób w spektrum autyzmu
Zapisy: liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz online

całość artykułu znajduje się pod adresem: https://warsztatykultury.pl/sztuka-wrazliwosci-autyzm/

Komunikat Dyrektora

UWAGA !!!
Dyrektor Poradni przyjmuje interesantów po uprzednim umówieniu się telefonicznym lub mailowym.